Telefon
WhatsApp
Bitlis’te 700 ton kurutmalık domates üretildi

Ahlat Tarım Havzası’nda üretilen ürünler, Türkiye’nin 81 iline ve yurt dışına gönderiliyor. Stratejik ürünlerinden biri olan domates, kentin ekonomisine katma değer sağlıyor.

Bitlis Tarım İl Müdürü Rıfat Çelik, bu yıl 26 bin dekarlık alanda, 208 bin ton sofralık domates üretimiyle birlikte 700 ton kurutmalık domates üretmeyi hedeflediklerini söyledi.

Son yıllarda yapılan tarımsal yatırımlarla kentin ekonomisine ciddi katkılar sağlandığının altını çizen Çelik, “Bitlis, yüzde 96'nın üzerinde geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan şehirlerimizdendir. Son yıllarda yaptığımız yatırımlar, tarımsal mekanizasyondaki yenilikler, sulama sistemindeki yenilikler, atıl tarım arazilerinin tarıma kazandırılmasıyla beraber şu anda yüzde 99.7 oranında arazilerimizi dolulukta kullanmaktayız.” dedi.

208 bin ton sofralık domates üretiliyor

Domates üretiminin kent ekonomisine büyük katma değer sağladığını dile getiren Çelik, “İlimizde bir sürü stratejik ürün yetişmektedir. Sofralık domates üretimi de Bitlis’in ana ürünlerinde olmaya başladı. Bu yıl 26 bin dekarlık alanda, 208 bin ton sofralık domates üretimimizle yine geçen sene olduğu gibi Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde birinci sıradayız. Bunun şehrimize tarımsal hasıla anlamında büyük katkısı olmaktadır. Bu 208 bin ton domatesimizin Bitlis ilimize katma değeri tarımsal hasıla anlamında yaklaşık olarak 832 milyon TL civarındadır. Domates ilimizde sofralık tipi olarak üretmekle beraber sanayi tipi domates yetiştiriciliği de çok yaygındır. Tarla sebzeciliği çok yaygındır bizde. Sanayi tipi domateslerimiz de bizde herhangi bir endüstriyel sanayi tesisi olmadığı için biz bunu da yaş meyve sebze olarak Türkiye'nin 80 vilayetine, Irak ve Suriye pazarlarına arz etmekteydik. Tarım Bakanlığı ve tarım il müdürlüğü olarak bu üretimlere nasıl bir katma değer sağlarız. Ürünlerimizi yarım mamul veya tam mamulle dönüştürürken katma değer anlamında.” ifadesini kullandı.

700 ton kurutmalık domates üretilecek

Kurutmalık domates sektörüne de girdiklerini dile getiren Çelik, şunları kaydetti:

“Kurutmalık domates sektörüne de girmeye başladık. Geçen sene bir demo üretimimiz olmuştu. Ancak bu sene yoğun bir şekilde kurutmalık domates yapıyoruz. Şu anda 250 bin metrekare alanında sergilerimizi açmışız. Bu alanda ürettiğimiz 208 bin ton domatesin, bu sene 700 tonunu kurutmalık domates olarak değerlendireceğiz. İklimimiz domates kurutmaya çok müsaittir. Şu an sergilerde görmüş olduğunuz domatesler, simetrik olarak ikiye bölünmekte, tuzlanmakta. Gün kurusu anlamında bu domateslerin kurutulmuşluğu güney iklimimizde 6-7 gün iken, bizde bazen 8-10 günü bulabiliyor. Kendi haliyle doğal kuruma yöntemi bizde ürün kaliteliğini de arttırıyor.”

Bitlis, Avrupa pazarına göz dikti

“Ege Bölgesi'nden davet ettiğimiz iş insanları var.” diyen Çelik, kuruttukları domateslerin Avrupa pazarlarında yer alacağını söyledi.

Çelik, “Şu anda kurutmuş olduğumuz domatesleri onlara satacağız. Onlar da oraya götürüp endüstriyel tesislerde, farklı işlemlere maruz bırakarak ürünleri Avrupa ülkelerine, Amerika’ya, Kanada'ya ihracatını yapmaktadırlar. Gönlümüz şunu arzu ediyor, önümüzdeki yıldan itibaren ihracat noktasını direk Bitlis’i yapacağız. Avrupa'ya, Amerika'ya kendi üreticimiz eliyle ihracatını yapmış olacağız. Şu an kurutulmuş domatesin Avrupa pazarında raftaki fiyatları 5 ile 20 dolar arasında değişmekle beraber, o pazarlarda katma değeri yüksek bir ürün haline geliyor. Bizim de amacımız özellikle önce dış pazar bulmak. Dış pazarda ürünlerimize katma değer sağlamak.”

Bitlis mevsimlik işçi göçünü alıyor

Çelik, 26 bin dekarlık domates üretim alanında, sezon boyunca 7-8 bin civarında mevsimlik işçi çalışmakta olduğunu söyledi.

Yatırımcıları kentte davet ettiklerini belirten Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü, “Mevsimlik işçilerin burada gördüğünüz gibi yaşamsal alanlarını kurmuşuz. Bu alanlardaki üretimler hem ilimize çok önemli değer katmakta hem insanlarımıza atıl iş gücünün istihdam edilmesinde büyük fayda sağlamaktadır. Bu domates interlandında büyük firmalarla görüşmelerimiz var. Salçalık domates üretimi çok yaygındır. Ancak herhangi bir salça tesisimiz, fabrikamız şu anda yok. Yatırımlar için davet etmişiz. Görüşmelerimiz devam ediyor. Gönül istiyor ki seneye hem kurutmalık yapalım hem salça fabrikamız olsun, fabrikalarımıza salça da üretelim.” (İLKHA)

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

300 X 250 Reklam Alanı

Puan Durumu

Takım OM G M P
1 ADS  Adana Demir. 7 5 1 16
2 GS  Galatasaray 7 5 1 16
3 İBFK  M.Başakşehir 6 4 0 14
4 BJK  Beşiktaş 7 4 1 14
5 KON  Konyaspor 7 4 1 14
6 FB  Fenerbahçe 6 4 1 13
7 TS  Trabzonspor 7 4 2 13
8 KYS  Kayserispor 7 4 3 12
9 GFK  Gaziantep FK 7 3 2 11
10 KSM  Kasımpaşa 7 3 4 9
11 ALNY  Alanyaspor 7 2 3 8
12 GRS  Giresunspor 6 2 3 7
13 FKGK  Karagümrük 6 1 2 6
14 ANT  Antalyaspor 7 2 5 6
15 İST  İstanbulspor 6 1 3 5
16 MKE  Ankaragücü 6 1 4 4
17 SVS  Sivasspor 7 0 3 4
18 ÜMR  Ümraniyespor 7 0 5 2
19 HTY  Hatayspor 6 0 5 1
20
21

Reklam

Bitlis Nöbetçi Eczaneler

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği